Egy társadalmi egyeztetésre bocsátott friss rendelettervezet alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium fejezete helyett más költségvetési fejezetekből is lehet majd finanszírozni az önkéntes nyugdíjpénztárak költségtérítését. A költségtérítés célja, hogy kompenzálja a pénztárakat a lakáscélú felhasználáshoz kapcsolódó új, havi rendszerességű adatszolgáltatásukért. A változással Nagy Márton minisztériuma reálisan 0,4-0,8 milliárd forint éves költségtől szabadulhat meg.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak adatai alapján a szektor 2024-ben 13,79 százalékos átlagos nettó hozamról számolhatott be. Az elmúlt két évtizedben először sikerült két egymást követő évben is két számjegyű hozamot elérni. A pénztárak az utóbbi húsz évben versenyképes, az inflációt közel két százalékponttal meghaladó hozamot írtak jóvá tagjaiknak - közölte az MNB.
Nem várt fordulatokban bővelkedett tavaly az önkéntes pénztári szektor a ma megjelent statisztikák alapján: egyrészről az önkéntes pénztáraknál hosszú idő után tavaly nőtt a taglétszám, másrészről rekordot döntöttek a pénztári befizetések is. Mindez annak ellenére, hogy csak a tavaly szeptember végéig meglévő nyugdíjpénztári megtakarítás használható fel lakáscélra. Ebből egy nagy év végi hajrá és egy nagy koppanás is kinézett a szektornak, az előbbi jött be.
Az első hónap tapasztalatai alapján a lakáscélú felhasználhatóság okán a nyugdíjszolgáltatások és hozamkifizetések normál szintjéhez képest duplájára is nőhetett az önkéntes nyugdíjpénztáraktól kifolyó pénzek összege. Bár ma még kevés információ áll rendelkezésre, feltételezésünk szerint reálisnak tűnik a kormány terve, hogy akár 300 milliárd forint áramoljon ki a nyugdíjpénztáraktól lakáscélokra. A legnépszerűbb cél egyelőre a hitel-előtörlesztés, de az év folyamán más célok is előtérbe kerülhetnek.
Hol kötnek ki a PMÁP-befektetők, és mit kezdenek a bankok a devizás megtakarításban gondolkodó egyre szélesebb tömeggel? Mit hoznak a felfűtött lakáspiacon az új kormányzati intézkedések, és tényleg slágertermék már most a munkáshitel? Sok más mellett ezekről a témákról kérdeztük Harmati Lászlót, az Erste Bank lakossági vezérigazgató-helyettesét.
Tavaly is folytatódott az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári tagok által megtakarított vagyon tempós növekedése, de tovább gyarapodott a taglétszám is. A nyugdíjkasszák átlagosan az inflációt jóval meghaladó, 12 százalék feletti hozamot írtak jóvá tagjaik számára - közölte a Pénztárszövetség. A tavalyi adatok alapján átlagosan valamivel több mint 2 millió forint megtakarítás hever önkéntes nyugdíjpénztári számlákon.
Átfogó megtakarítási felmérést publikált a Magyar Nemzeti Bank: a kutatás szerint a magyarok növekvő inflációra számítanak, ugyanakkor a legtöbben (68%) megtartanák az állampapírjaikat. A lakáscélú felhasználhatóság révén a korábban gondoltnál kevesebb, 215 milliárd forint áramolhat ki idén az önkéntes nyugdíjpénztáraktól.
Egyebek közt ügyfélszolgálatuk megerősítésével, a tagoknak adandó tájékoztatások igazolásával és a várható kifizetéseket figyelembe vevő pénzügyi és likviditási tervekkel is kell készülniük az önkéntes nyugdíjpénztáraknak 2025-re, a tagi megtakarítások ingatlancélú felhasználhatóságának évére. Az MNB a pénztárak számára körlevelet bocsátott ki a felkészülés támogatására - közölte az MNB.
Bár a részvénypiacok összességében jó évet zártak tavaly, nem voltunk híján a rázós időszakoknak. Különösen igaz ez a kötvénypiacokra, ahol egy sokkal turbulensebb év van mögöttünk. Ennek ellenére nem panaszkodhatnak azok, akik szorgosan gyűjtögetnek a nyugdíjas éveikre: az önkéntes- és a magán-nyugdíjpénztári portfóliók között nem egy végzett 20% feletti teljesítménnyel 2024-ben, a legtöbb portfólió bőven 10% felett zárt. Kérdés, hogy a jó hozamok meghozzák-e végre a kedvet a nyugdíjcélú megtakarításokhoz, illetve elég lesz-e ahhoz, hogy kétszer is meggondolják az önkéntes nyugdíjpénztári tagok, megéri-e a nyugdíjpénzeket lakáscélra felhasználni.
Közzétették a tegnap esti Magyar Közlönyben, pontosan hogyan fog kinézni az a levél, amelyet az önkéntes nyugdíjpénztáraknak kötelezően ki kell küldeniük (minimum kétszer) a tagok felé. Ennek célja, hogy tájékoztassák a nyugdíjra gyűjtőket, mennyi megtakarítást tudnak felhasználni lakáscélra, összhangban a kormány döntésével.
Egyenként mérsékelt, együtt már annál jelentősebb hatása lehet a hazai lakás- és hitelpiacra azoknak az intézkedéseknek, amelyekkel a kormány a lakhatást és a hitelhez jutást igyekszik segíteni jövőre. Összefoglaljuk, mit tudunk eddig az ezeken a területeken az elmúlt hetekben bejelentett nyolc konkrét intézkedésről.
Közeledik az év vége, így kevesebb mint egy hónap maradt arra, hogy maximálni tudjuk a nyugdíjcélú megtakarítási termékekkel elérhető állami adójóváírás mértékét, amely akár 280 ezer forintra is rúghat. Cikkünkben összeszedtük az egyes nyugdíjcélú termékek tulajdonságait, ahogyan azt is, mire érdemes figyelni és mik lehetnek a buktatók. Külön kitérünk a TBSZ-re is.
Az ausztrál szenátus elfogadta azt a törvényt, amely megreformálná a nemzet 4100 milliárd ausztrál dollár (mintegy 2700 milliárd dollár) értékű nyugdíjrendszerének célkitűzéseit, miközben vita alakult ki arról, hogy az első lakásvásárlóknak lehetővé kell-e tenni a megtakarításokhoz való korai hozzáférést – írja a Bloomberg. Magyarországon erről már nincs vita, a kormány bejelentése szerint a nyugdíjra félretett pénzek akár egésze is felhasználható lesz jövőre lakáscélra.
Két fordulat is volt a ma megjelent pénztári statisztikák sorai között: egyrészről az önkéntes pénztáraknál hosszú idő után nőtt a taglétszám, másrészről búcsúznunk kell az eddigi magán-nyugdíjpénztári adatközlésektől. Az önkéntes kasszáknál a befizetések is jól haladtak, de kérdés, mit hoz az év utolsó három hónapja most, hogy már azt is tudjuk, csak a szeptember végéig meglévő nyugdíjpénztári megtakarítás használható fel lakáscélra. Ebből egy nagy év végi hajrá és egy nagy koppanás is lehet a szektornak.
Egységes tájékoztató levél fogja felhívni a figyelmet az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetőségére - közölte az NGM.
Bár sokan pénzügyileg tudatosnak érzik magukat, a valóságban a pénzügyi tudatosság terén a magyar háztartások az EU tagországok között az alsó harmadba tartoznak, a nyugdíjba vonulásra való felkészülésben pedig még inkább el vagyunk maradva. Nyitrai Győző, az MBH Befektetési Bank üzletfejlesztési vezérigazgató-helyettese szerint továbbra is igaz az a több éves tapasztalat, miszerint a lakosság egyharmada képes megtakarítani, az egyharmada képes, de nem akar, míg az egyharmada nem képes.
Rengeteg makroadatot várunk, és közben geopolitikai fronton is zajlanak az események.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Sok a furcsaság a katasztrófa körül.
Az Airbus megállapodást kötött a Spirit AeroSystems egyes eszközeinek átvételéről.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.